RWB

Historia RWB w zarysie


RAUH-Welt Begriff czyli koncepcja/idea surowego świata powstała ponad 20 lat temu. Akira Nakai-San był liderem grupy drifterów o nazwie Rough World, którzy szaleli m.in na Hachirokku czyli legendarnej już Toyocie AE86s, Mark IIs. Dobrze szukając w necie można znaleźć zdjęcia Levina Nojima-Sana osygnowane logiem RWB lub samego Nakai-Sana przy swojej Trueno Sprinter żywcem przypominającą tę z Initial D :). Już wtedy ich styl charakteryzował się radykalnymi poszerzeniami, spojlerami czy negatywem i niskim zawieszeniem (czytaj konkretną glebą). Styl ten Nakai-San rozwinął dedykując go najbardziej kultowej marce motoryzacyjnej wszechczasów czyli Porsche. Shakotan – maksymalnie obniżone zawieszenie, Onikyan – hardcorowe cambery, Hippari tire – czyli szerokie opony, Tsuraichi – maksymalnie wysunięte opony na dystansach (tires just barely inside the guards).
Nakai-San przyznaje, ze darzy Porsche miłością już od dziecka. W młodosci pracował nawet w warsztacie blacharskim dealera Porsche w Hachioji. Jego pierszą ukochaną 911 jest Stella Artois czyli radykalna czarno-matowa 930, na której rozwijał unikalny styl RWB. Jej imię pochodzi od ulubionego przez Akirę belgijskiego piwa – taki mały hołd. (ciekawostka – wcześniej Stella nazywała się Royal Montegobay i była różowa!) Zreszta, każde imie jakie nakai-San nadaje nowemu dziecku RWB ma swoją ciekawą genezę.
Warszat RWB znajduje się w Chiba, dzielnicy Tokyo. To legendarne już miejsce, gdzie prawdziwi zapaleńcy mogą dotrzeć i mając odrobinę szczęścia na żywo obejrzeć Mistrza przy pracy. Warsztat robi niepowtarzalne wrażenie ze względu na ogrom części, opon i samochodów spiętrzonych na tej małej powierzchni. Jedni powiedzą chaos – inni twórczy nieład. Niezaprzeczalnie jednak unosi się nad tym wszystkim jakaś niesamowitość i magia. Ekipa japońskiego RWB to oprócz Nakai-Sana m.in. Ichiraku Toshiya-San – międzynarodowy dyrektor sprzedaży i Nojima Yusuke-San – profesjonalny lakiernik, oraz wielu wielu fantastycznych pasjonatów związanych z marką RWB.
Na czym polega fenomen tego skromnego człowieka i jego firmy? Nakai-San osobiście buduje każde Porsche RWB. Każdemu oddaje cząstkę swojego ducha. To artysta i rzemieślnik w jednym, bazujący na swoim ogromnym doświadczeniu i inwencji. Dopiero na żywo oglądając go przy pracy, można zrozumieć znaczenie tych słów. Wszystko robi praktycznie sam, ręcznie i przy okazji niesamowicie precyzyjnie i czysto. To w jaki sposób ustawia zawieszenie to po prostu artyzm w czystej postaci. Modyfikacje dotyczą przede wszystkim nadwozia, układu wydechowego i zawieszenia, które nakai-San zestraja odpowiednio do przeznaczenia samochodu i lokacji w jakiej się on znajduje (zaleca podzespoły KW i Aragosta). Tak, baliśmy się jak nasze RWB będa jeździć po polskich drogach, ale Nakai-San wszystko przewidział :D.
RWB sukcesywnie rozwija swoją popularność, o czym świadczy ilość jego oddziałów w różnych miejscach na świecie. Z dumą dołączyliśmy do tego grona wielkiej rodziny RWB.


Oficjalnym przedstawicielem RWB w Polsce jest

RAUH-Welt Begriff Warsaw / 911Garage